Könyvtárhasználati órák középiskolások részére

A felnőtt olvasószolgálat munkatársai évtizedek óta rendszeresen tartanak könyvtárbemutató és könyvtárhasználati foglakozásokat középiskolások részére. A könyvtár épületében tett séta során általános könyvtárhasználati és dokumentumismeretet nyújtunk. Ismertetjük a megyei könyvtár szolgáltatásait és bemutatjuk a különgyűjteményeket, valamint a tájékoztató eszközök használatát is.
A könyvtári órákat elsősorban a középiskolát kezdő 9. évfolyamos osztályok számára ajánljuk, de szeretettel várjuk az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyekre felkészülő, valamint az érettségi előtt álló diákokat is, akik egy-egy témakör szakirodalmával kívánnak megismerkedni.

A foglakozásokra előzetesen telefonon vagy e-mailben várjuk a jelentkezéseket
Vona-Gődér Krisztina könyvtáros (56/510-110/33-as mellék vagy 
goderkriszti@vfmk.hu)

Rendhagyó helyismereti foglalkozások

Könyvtárunk törekvése, hogy minél gazdagabb szolgáltatással álljon rendelkezésre minden olyan területen, ahol segíteni tudja a megye fiataljait szűkebb hazánk minél alaposabb megismerésében. Fontos szerepet kap ezért könyvtárunkban a helytörténet, kiemelten a helyi irodalom és honismeret népszerűsítése. Az alábbi témakörökben állítottunk össze 45 perces, vetítéssel kísért foglalkozásokat:

  • Jász-Nagykun-Szolnok megye 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején

A tavaszi hadjárat megyebeli helyszíneit mutatjuk be. A szolnoki és a cibakházi ütközetek mellett a tiszafüredi és a jászberényi főhadiszállás, valamint a helyi hadikórházak története is bemutatásra kerül.
Diavetítéssel illusztrált előadás keretén belül ismertetjük a hadműveletek kiemelkedő alakjait és eseményeit.

ld. még: ITT

  • Szolnok, 1944

A második világháború szolnoki vonatkozású hadtörténeti eseményeit (német megszállás, deportálás, bombázások stb.) kívánjuk feleleveníteni. A 65. évforduló alkalmából bemutatjuk a mártírok emlékének állított helyi emlékhelyeket is.

ld. még: ITT

  • Verseghy Ferenc és szolnoki kultusza

A szolnoki születésű nyelvész és költő életrajzát és munkásságát bemutató előadás, melyet kiegészítettünk Verseghy nevét viselő helyi rendezvények és kulturális intézmények, valamint a Szolnokon található emlékhelyeket ismerteti.

  • Szolnok az irodalomban, szolnoki irodalom

Az irodalmi várostörténeti előadásokban magyar irodalmi nagyságok Szolnokhoz kötődő műveit (pl. Tinódi Sebestyén, Jókai Mór, Illyés Gyula), valamint a helyi kötődésű alkotók (pl. Verseghy Ferenc, Szathmáry György) munkásságáról szóló összeállítás.

  • Kortárs szolnoki irodalom

Az irodalmi előadásokban 20-21. századi helyi kötődésű alkotók (pl. Rékasy Ildikó, Jenei Gyula, Serfőző Simon, P. Nagy István) és irodalmi műhelyek (pl. Eső) munkásságát bemutató előadás.

  • Jász-Nagykun-Szolnok megye zenetörténete

A Jászság és a Nagykunság népzenei hagyományait és a megyénk hírnevét öregbítő - országosan is ismert - zeneművészek (pl. Palotássy János, Rácz Aladár, Székely Mihály) munkássát bemutató előadás.

  • Várostörténeti séta

Egy képzeletbeli séta Szolnok műemlékei, nevezetes középületei és köztéri alkotásai között egy - archív és korabeli képekkel - gazdagon illusztrált bemutató keretében.

Az előadásokra előzetesen telefonon vagy e-mailben várjuk a jelentkezéseket.
Károly Nóra (tel.: 56/510-129 vagy knora@vfmk.hu) és
Balázs Ildikó (tel.: 56/510-122 vagy
ibalazs@vfmk.hu)