A Sziluett Művészeti és Alkotói Kör újra a könyvtárban

A Művészeti Szalonban szeptember 8-án  nyílt meg  Kari Erzsébet Zsóka "Epilógus" című kiállítása, ahol már közreműködtek a Sziluett Művészeti és Alkotói Kör tagjai is.

A Sziluett Művészeti és Alkotói Kör 2008-ban alakult. A kör alapítói közül néhányan az Aranysor Íróklub keretei között tevékenykedtek korábban. Az alkotó közösség célkitűzése, hogy minden művészi „vénájú” és alkotó kedvű egyéniség megtalálja helyét és otthonát Szolnok városában és környékén. 

Szívügyünk, hogy egymást mindenben segítő alkotó közösséggé váljunk, tartósan együtt dolgozhassunk azokkal, akik fontosnak tartják a kulturális és művészeti értékek, hagyományok felelevenítését, és közvetítését tehetségük és legjobb tudásuk jegyében.

Szécsi Annamária könyvtáros, a felnőtt olvasószolgálat munkatársa nyitott meg a tárlatot:

"Gondolatok a Sziluett Művészeti és Alkotói Kör csoportos kiállítása alkalmából 

A Sziluett Művészeti és Alkotói Kör 2008 tavaszán alakult azzal a céllal, hogy a Szolnokon és környékén élő alkotó kedvű emberek „otthonra”: támogató szellemi közösségre találjanak.

Önmagukról így vallanak: „Szívügyünk, hogy egymást mindenben segítő alkotó közösséggé váljunk, tartósan együtt dolgozhassunk azokkal, akik fontosnak tartják a kulturális és művészeti értékek, hagyományok felelevenítését és közvetítését tehetségük és legjobb tudásuk jegyében.”

Sokrétű, változatos kreativitás jellemzi a kör működését: találunk itt versmondó-énekest, tojásfestőt (tojáshímző!!), versírót, porcelánfestőt, zenészt, selyemfestőt, gyöngyékszer-készítőt, gobelinkészítőt, előadóművészt, festőművészt.

Gyakran lépnek föl maguk által összeállított különböző zenés irodalmi műsorokkal, pl. Balázsolás címmel műsort rendeztek Szent Balázs tiszteletére. Ekkor az is volt a céljuk, hogy a Xavéri Szent Ferenc kápolna állapotára felhívják a figyelmet; vagy emlékműsort adtak elő Sóskúti Margitról, a szolnoki születésű, Kárpátalján élt tanítónőről.

Az amatőr művészekről a teoretikusok azt szokták hangsúlyozni, hogy a műalkotásokhoz kétfelől, azaz alkotóként és befogadóként egyszerre közelítenek, az önszerveződő csoportok pedig eleve közösségeket alkotnak, s a művészeti nevelés közösségben történik oda-vissza történő hatások útján. Ezt az elméleti folyamatot a Sziluett Művészeti és Alkotói Kör működésében egy az egyben lekövethetjük, a teória teljes leképeződését láthatjuk a gyakorlatban. 

Bevallom, szinte megrémültem, amikor Kari Erzsébet Zsóka, a Kör motorja, művészeti vezetője felkért, hogy mondjak rövid beszédet, köszöntőt a tárlathoz. Mit is mondhatnék én, egy abszolút laikus, aki a művészetet teljesen kívülről látja, aki a művészetből már csak a végeredménnyel találkozik, úgymond készen kapom a műélvezetet?

A művészet szeretete az ember számára a szabadságot jelenti, a szellem szabadságát. Azt a kivételes képességet, amelynek segítségével az ember kiléphet a mindennapok rutinjából, gúzsából, és megvalósíthatja önmagát. Felszínre hozhat és megjeleníthet önmagából valamit, amit csak a művészet segítségével tud megmutatni. Ez nagyon mély, belső igénye, késztetése az embereknek, olyan embereknek, akikben él az alkotás igénye vagy kényszere. Az amatőr művész az, aki nemcsak szereti a művészetet, de valamelyik ágát műveli is, mégpedig gyakran igen magas színvonalon. Az elnevezés: amatőr=a latin amator=szerető szóból származik, a művészetet szerető embert jelent. Nem naiv játszadozásról van szó, hanem az esztétikai értékek elsajátításán túl a közösségi magatartás, a szolidaritás elemi formáinak átélése, az identitás megformálása-megfogalmazása is itt kap segítséget.  

A művészetteoretikusok, művészettörténészek már sokszor leírták, kifejtették azt, hogy mi a művészet, hogyan születik a művészet. Ahogyan ezekben az elméleti és történeti munkákban olvasgattam, lapozgattam, kutakodtam, megértettem, hogy a művészet itt a szemünk előtt születik meg: hihetetlen munkával, energiával, iszonytató türelemmel, szinte kínzó kitartással, már-már terápiás átéléssel. A művészet bennünk él, és a művészet mi magunk vagyunk.

Fogadják hát tisztelettel, értő befogadással ezeket a műveket."

 Mosolyalbum. Képek a rendezvényről >>>

 Mosolyalbum. Kari Zsóka szeptemberi kiállításáról >>>

 Ugródeszka

Kari Zsóka honlapja

Sziluett Művészeti és Alkotói Kör honlapja